Članovi Veća Saveza samostalnih sindikata za više opština Leskovac, održali su 07. decembra 2018. godine, osmu sednicu Veća.

Osma sednica Veća, održana je 07. decembra 2018. godine.

Kako je sednici prisustvovao dovoljan broj članova Veća za punopravan rad i odlučivanje, sednicu je otvorio i njenim radom rukovodio, Ivan Jovanović, predsednik.

Pre početka zvaničnog dela sednice, prisutni su minutom ćutanja odali počast Slađani Stanković i Miodragu Cvetkoviću, preminulim dugogodišnjim radnicima Službe Saveza samostalnih sindikata za više opština Leskovac.

Nakon ovoga, za osmu sednicu je predložen i jednoglasno usvojen sledeći

DNEVNI RED

1, Usvajanje zapisnika sa prethodne sednice Veća;

2. Informacija o aktivnostima Saveza između dve sednice Veća i

3. Tekuća pitanja.

U radu po usvojenim tačkama dnevnog reda, članovi Veća su, nakon jednoglasnog usvajanja Zapisnika sa prethodne sednice Veća, uzeli aktivno učešće u diskusiji po pitanju aktivnosti u periodu između dve sednice Veća.

Članovi Veća na 8. sednici

U izlaganju predsedavajućeg i članova Veća naglašeno je da aktivnosti, vezane za zaključenje kolektivnih ugovora, kao prioritetnog zadatka sindikata, teku zadovoljavajućom dinamikom što se tiče sačinjavanja i usaglašavanja kolektivnih ugovora kod poslodavaca, ali, da se u javnom sektoru čeka na potpis trećeg učesnika ovog akta, odnosno saglasnost i potpis predstavnika lokalne samouprave.

U tom smislu, apostrofirano je da su novi kolektivni ugovori potpisani u JKP Toplana Leskovac, JP urbanizam i izgradnja Leskovac, FHI Zdravlje i Organu uprave Skupštine opštine Lebane a očekuje se u IGM MLadost Leskovac.

Potpisivanje od strane trećeg učesnika, po zaključenju kolektivnih ugovora između sindikata i poslodavaca čeka se u JKP Vodovod Leskovac, JP Gradska autobuska stanica Leskovac kao i u Ustanovi za sport i fizičku kulturu (bivši SRC Dubočica).

Članovi Veća su upoznati i sa višemesečnim radom i zalaganjem Službe Saveza da se sindikalnoj organizaciji Apotekarske ustanove pruži potrebna pomoć u cilju omogućavanja raspolaganja sredstvima sa računa sindikalne organizacije kod poslovne banke. Na zadovoljstvo preostalih zaposlenih u ovoj ustanovi, postupak je tokom novembra okončan te su zaposleni najzad mogli da raspolažu svojim sredstvima.

Više članova Veća je upozorilo na pojavu prijema novih zaposlenih u radni odnos, uglavnom na određeno vreme, ali sa znatno nižim zaradama pri istoj kvalifikaciji, u odnosu na one zarade koje imaju već zaposleni. To ukazuje na tendenciju smanjenja zarada zaposlenih na istim pozicijama, i njihovo uvođenje u realni tok nakon odlaska „starijih“ zaposlenih sa istih pozicija (penzionisanje).

Takođe, primećena je nejednakost u zaradama, kod na istim pozicijama rada i kod istih poslodavaca, u različitim gradovima u Republici Srbiji. Ova pojava, ozbiljno je kritikovana. Međutim, obzirom da se radi o inostranim poslodavcima i o poslodavcima kod kojih uglavnom nije formiran sindikat, konstatovano je da se u takvom slučaju ne može adekvatno reagovati i preduzimati valjane mere. Po pitanju nove minimalne cene rada, data je informacija da će od 01. januara 2019. godine ona iznostiti 155,30 dinara po radnom satu.

Članovi Veća, pozitivno su ocenili aktivnost Saveza na edukaciji za predsednike i članove sindikalnih organizacije, sprovedene na 6 tematskih radionica na Vlasinskom jezeru i jednoj trodnevnoj studijskoj poseti Zlatiboru. Teme obrađivane na radionicama ocenjene su kao izuzetno uspešno sprovedene ali i preko potrebne sindikalcima te je zatraženo da se i u  narednoj projektnoj godini deo tih tema, posebno podizanje kapaciteta za vođenje kolektivnih pregovora, ponovo nađe na dnevnom redu radionica.

Predsednik je takođe, ovom prilikom obavestio članove da će se Projekat „sindikat u zaštiti prava zaposlenih“ kroz Fazu 3 uz nesebičnu pomoć Solidar-a, nastaviti i u narednoj godini. Na samom kraju sednice, prisutni su pozvani da prisustvuju završnoj Konferenciji u Projektu „Sindikat u zaštiti prava zaposlenih Faza 2“.