Savez samostalnih sindikatra za više opština Leskovac, uz podršku Solidar Swiss Labour Assistance-SLA, tokom 2018. godine realizuje  Fazu – 2 projekta „Sindikat u zaštiti prava zaposlenih“.

Tokom 2018. godine, predviđeno je održavanje pet trening radionica na kojima će sa predsednicima sindikalnih organizacija biti sagledana uloga i mesto sindikata u zakonima koji se tiču rada i radnih odnosa.

U sklopu ove faze projekta, na Vlasinskom jezeru, u periodu od 20-22. aprila ove godine, održana je prva radionica na kojoj je pažnja bila posvećena Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu.

Uz učešće 35 polaznika, ovaj zakon je razmatran kroz dve tematske jedinice. U prvoj, obrađen je značaj, pravni okvir i unapređenje bezbednosti i zdravlja na radu kod poslodavca, a u drugoj tematskoj jedinici posmatrano je mesto i uloga sindikata u Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu, kao i značaj kolektivnih ugovora u ovoj oblasti.

Polaznicima, učesnicima radionice su na pristupačan način objašnjeni osnovni pojmovi iz zakona, ko ima pravo na bezbednsot i zdravlje na radu kod poslodavca te zakonodavni i institucionalni okvir bezbednosti i zdravlja na radu. Učesnicima će, nakon obrade svih predviđenih tema, na završnoj Konferenciji biti podeljena brošura u kojoj će biti sadržane teme sa svih radionica iz Faze 2 ovog projekta.

Naredna trening radionica, koja će nastaviti da se bavi kolektivnim ugovorima iz ove ali i oblasti radnih odnosa, planirana je za drugu polovinu maja ove godine, o čemu će učesnici biti blagovremeno obavešteni