Sindikalni aktivisti, otpočeli su Fazu 4 projekta „Sindikat u zaštiti prava zaposlenih“ učešćem na prvoj radionici u 2020. godini.

Na seminaru sa temom „Međunarodni standardi u oblasti rada – pojam, sistemi, kontrola i primene“ održanom na Vlasini od 22-24. 05. 2020. godine prisustvovalo je oko 40 članova sindikalnih organizacija i sindikalni aktivisti Saveza samostalnih sindikata za više opština – Leskovac.

Učesnici su se upoznali sa istorijskim počecima, osnivanjem, ciljevima i zadacima, organizacijom i članstvom Međunarodne organizacije rada (MOR).

Težište seminara je na međunarodnim standardima rada, njihovom primenom i nadzorom kao i novim tendencijama povezivanja drugih globalnih subjekata u unapređenju standarda rada na globalnom nivou.

Predstavljen je koncept „socijalne klauzule“ kroz saradnju sa Svetskom trgovinskom orgnizacijom (STO) i uticaj „kodeksa ponašanja“ multinacionalnih kompanija, kao i rizik koji nose sa sobom po radništvo na globalnom nivou a posebno na zemlje u razvoju odnosno na radnike u njima.

Prvoj trening radionici prisustvovao je gospodin Nikola Mikašinović, koordinator programa „Inicijative za Dostojanstven rad i socijalnu sigurnost u Jugoistočnoj Evropi“.