Skoro 40 sindikalnih aktivista, predsednika i članova odbora sindikalnih organizacija, učestvovalo je na drugom treningu projekta „Sindikat u zaštiti prava zaposlenih – Faza 2“.

U ovoj fazi projekta, na radionici održanoj od 18-20. maja ove godine na Vlasinskom jezeru,  zaposlenima su prezentovane metode i tehnike pregovaranja, odnosno, veštine neophodne za uspešno vođenje kolektivnih pregovora kod poslodavaca.

Na treningu su najpre pojašnjeni pojam i vrste pregovaranja sa posebnim osvrtom na kolektivno pregovaranje, a zatim su  učesnici aktivno učestvovali u određivanju vrsta pregovarača, te prepoznavali karakteristike dobrih i uspešnih pregovarača.

Po usvajanju opštih znanja, razmotrene su situacije kada ne treba pregovarati, a posebna pažnja je posvećena komunikacji kao ključnom činiocu uspešnog pregovaranja. Naročitu pažnju učesnika privukle su razrada neverbalnih načina komunikacije, definisanje opštih pravila komuniciranja i problema u komuniciranju.

Obuka sindikalaca

Sindikalci na trening radionici

Po usvajanju modela pregovaračkog koncepta i tehnika za uspešno donošenje odluka (Swot, Pareto, Upoređivanjem parova; Cost-Benefit i Stablo odlučivanja), učesnicima su predočeni saveti za uspešno pregovaranje nakon čega su, na osnovu dobijene ček liste, uvežbavali pripremu i realizaciju pregovora.

Trening sindikalnih akvisita

Sindikalci na obuci

Trening – radionica je od strane svih učesnika i edukatora ocenjena vrlo uspešnom.

Ovom prilikom najavljeno je održavanje treće radionice u Fazi 2 projekta u avgustu mesecu. O tačnom terminu i temema, učesnici će biti blagovremeno obavešteni Agendom radionice.